در مراسمی با حضور جناب آقای مهندس کشاورزیان، معاون محترم وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور، خط تولید نخستین مینی‌بوس یورو4 مجهز به سیستم EGR در شرکت پیشرو دیزل آسیا شهرستان نجف‌آباد افتتاح شد.
 
 
 
 
 
در آیین افتتاحیه این خط تولید، نایب رئیس هیئت مدیره شرکت پیشرو دیزل آسیا در سخنانی به مشخصات فنی این خودرو اشاره کرد و اظهار داشت: مینی‌بوس یورو4 مجهز به سیستم EGR برای نخستین بار در کشور طراحی و تولید شده که در صورت تولید انبوه، روزانه شش دستگاه از این خودرو تولید و به بازارهای داخلی عرضه می‌شود. وی افزود: برای این خط تولید تاکنون پنج میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده و زمینه اشتغال 50 نفر نیز به صورت مستقیم فراهم شده است.

 

 
 
 
احمد مرتضوی گفت: مینی‌بوس با مصرف سوخت یورو4 پیش از این در شرکت ایران خودرو تولید شده بود اما تفاوتی که این مینی‌بوس دارد این است که آلاینده‌های خروجی اگزوز به وسیله موتور مجدداً پالایش می‌شود و میزان گازهای خروجی NOX موتور را تا حد بسیار بالایی کاهش داده که علاوه بر کاهش آلایندگی، منجر به حفظ لایه اوزون نیز می‌شود. معاونت بازرگانی شرکت پیشرو دیزل آسیا اضافه کرد: موتور این مینی‌بوس تحت لیسانس نیسان ژاپن بوده و به جز موتور، اکسل، گیربکس و سایر قطعات آن تولید داخل است.
 
وی در ادامه به سایر فعالیت‌های شرکت پیشرو دیزل آسیا اشاره کرد و ادامه داد: این شرکت در سال 1363 فعالیت خود را در زمینه ساخت قطعات خودرو، قالب‌سازی و اطاق‌سازی آغاز کرد و در سال‌های بعد با طرح‌های توسعه توانست سهم ویژه‌ای را در صنعت خودروسازی کشور به خود اختصاص دهد. مرتضوی تصریح کرد: شرکت پیشرو دیزل آسیا در حال حاضر خودروهای جمعی شامل اتوبوس BRT   18متری، اتوبوس‌CNG 12 متری، مینی‌بوس یورو4 مجهز به سیستم EGR، ون و میدل‌باس را تولید می‌کند. وی افزود: برای نخستین بار در کشور، اتوبوس استاندارد فرودگاهی نیز در این شرکت تولید و برای ساخت 10 دستگاه از آن با سازمان هواپیمایی کشور قرارداد منعقد شده است. نایب رئیس هیئت مدیره شرکت پیشرو دیزل آسیا نجف‌آباد از ساخت نخستین اتوبوس CNG کشور با استاندارد یورو6 خبر داد و گفت: این اتوبوس تحت نظارت و لیسانس شرکت بنز آلمان است که نمونه اولیه آن تولید و در نمایشگاه حمل و نقل و مدیریت شهری تهران به نمایش گذاشته شد. وی از طرح توسعه شرکت پیشرو دیزل آسیا خبر داد و تاکید کرد: در طرح توسعه این شرکت، 10 هزار دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس در سال تولید و به بازارهای داخلی عرضه خواهد شد. مرتضوی یادآور شد: شرکت پیشرو دیزل آسیا در حال حاضر زمینه اشتغال 350 نفر را فراهم کرده که در طرح توسعه، این میزان به 1500 نفر افزایش می‌یابد.